সত্যতা নিৰূপণ: ডকাইতি সম্পৰ্কীয়, লাট্য ৰূপত লিখিত ‘সজাগতামূলক ভিডিও’ এটা সাম্প্ৰদায়িক দাবীৰে প্ৰচাৰ কৰা হৈছে

0 458

দুজন লোকে ধোৱাৰ মাজত এক দম্পতীক ডকাইতি কৰাৰ এটা চিচি টিভি ফুটেজ সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈছে।

ভিডিওটোৰ সৈতে সাম্প্ৰদায়িক ভাবেৰে হিন্দীতে লিখা কেপচনত আছিল-“আপোনাৰ বাট-অঞ্চলৰ পথতো যদি এনে টুপী পিন্ধা ফকীৰ ঘুৰি ফুৰে, এইসকলক ঘুৰাফুৰাত বাধা দিয়ক।”

ওপৰৰ পোষ্টটোৰ লিংক  ইয়াত. পাব।

সত্যতা নিৰূপণ    

নিউজ মোবাইলে ওপৰৰ পোষ্টটোৰ সন্দৰ্ভত অনুসন্ধান কৰি পোষ্টটোৰ দাবী ভুৱা বুলি নিশ্চিত কৰে।

আমি য়াণ্ডেক্স ৰিভাৰ্ছ ইমেজ চাৰ্ছত অনুসন্ধান কৰাত ৰক অন মিডিয়াত ফেচবুক পে’জত ১০ নৱেম্বৰ ২০২১ত প্ৰচাৰিত এটা ভিডিও পালো। ভিডিওটোৰ কেপচনত লিখা আছিল- “চোৱাৰ বাবে ধন্যবাদ! অনুগ্ৰহ কৰি মনত ৰাখিব, এই ভিডিওটো চিত্ৰনাট্য নিৰ্মাণ কৰি প্ৰস্তুত কৰা নাটক। এই ছবিখন আপোনাৰ মনোৰঞ্জন আৰু সজাগতাৰ বাবেহে!”

 

আমি

ভিডিওটোৰ শেষত স্পষ্টীকৰণত কোৱা হৈছে- , “এই  ৰীল লাইফৰ ভিডিওটো কেৱল সজাগতামূলক শিক্ষাৰ বাবেহে the ৰাইজক ৰিয়েল লাইফৰ বা বাস্তব জীৱনতো সজাগ কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে প্ৰচাৰ কৰা হৈছে। এই ভিডিওটোৰ সহায়ত বাস্তব জীৱনত পৰিস্থিতি কেনে হ’ব পাৰে তাৰ আভাস দিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছে। এই ভিডিওৰ চৰিত্ৰসমূহ কেৱল মনোৰঞ্জন আৰু শিক্ষাৰ বাবেহে।  আমি অইনৰ অভিজ্ঞতাৰ পৰা বহু কথা শিকিব পাৰো।.”

আমি ফেচবুক পৃষ্ঠাটোত সংলগ্ন থকা নম্বৰটোও পালো আৰু তেঁওলোকৰ সঁহাৰি পালে বাতৰি এটাও প্ৰকাশ হ’ব। .

কিন্তু ওপৰৰ তথ্যৰ ভিত্তিত সাময়িকভাবে এই ভিডিওটো চিত্ৰনাট্যৰ জৰিয়তে কৰা নাট্যৰূপ আৰু পোষ্টটোত কৰা দাবী ভিত্তিহীন।

আপোনাৰো যদি কোনো তথ্য বা বাতৰিৰ সত্যতা নিৰূপণ কৰিবলগীয়া আছে, তেন্তে +91 11 7127 979l9- এই নম্বৰত হোৱাটচ আপ কৰক