সত্যতা নিৰূপণ: ২০২২ চনৰ ভাৰত জোড়ো যাত্ৰাৰ ভিডিওকেই কংগ্ৰেছৰ শেহতীয়া সমাৰোহৰ ভিডিও বুলি শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে

0 690

যোৱা ১৪ মাৰ্চ ২০২৪ত ৰাহুল গান্ধীৰ ভাৰত জোড়ো ন্যায় যাত্ৰা (BJNY) নাছিকত উপস্থিত হৈছিল।তাত ৰাহুল গান্ধীৰ ভাষণত মহিলাৰ বিকাশৰ বাবে পাছ দফীয়া এজেণ্ডাৰ প্ৰসংগ উত্থাপন কৰি আশ্বাস দিছিল যে তেওঁৰ দল ক্ষমতালৈ আহিলে কৃষকৰ ঋণ আৰু জিএছটি মাফ কৰাৰ প্ৰসংগত তেওঁৰ চৰকাৰে গুৰুত্ব দিব। এনে সময়তে বৃহত্ জনসভাত ৰাহুল গান্ধীয়ে ভাষণ দি থকা এটা ভিডিও সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈছে। দাবী কৰা হৈছে এয়া ৰাহুল গান্ধীৰ শেহতীয়া ভাৰত জোড়ো ন্যায় যাত্ৰাৰ ভিডিও।

এজন ফেচবুক ব্যৱহাৰকাৰীয়ে ভিডিওটো শ্বেয়াৰ কৰি লিখিছে: “ৰাহুল গান্ধীৰ ভাৰত জোড়ো ন্যায় যাত্ৰা 🔥”.

ওপৰৰ পোষ্টটো  ইয়াত পাব। 

ভাৰতীয় জাতীয় খণ্ডৰ উত্তৰখণ্ডৰ ফেচবুক একাউণ্ট আৰু জম্মু আৰু কাশ্মীৰ যুৱ কংগ্ৰেছৰ ফেচবুক হেণ্ডেলতো ভিডিওটো পোষ্ট কৰা হৈছে।(আৰ্কাইভ), (আৰ্কাইভ)

সত্যতা নিৰূপণ

নিউজ মোবাইলৰ দ্বাৰা এই পোষ্ট সন্দৰ্ভত সত্যতা নিৰূপণ কৰা হয় আৰু এই পোষ্টটো ভুৱা বুলি প্ৰতিপন্ন হয়।

ভিডিওটোৰ কীফ্ৰেমৰ  ফটো ৰিভাৰ্ছ ইমেজ চাৰ্ছত দিয়াত নিউজ মোবাইল ৰ দলে কংগ্ৰেছৰ এটা  X-পোষ্ট ত একেটা ভিডিও দেখা পালো। এই পোষ্টটো ২০২২ চনৰ ১৬ ডিচেম্বৰত প্ৰচাৰ কৰা হৈছিল।তাৰ কেপচনত আছে: “ৰাজস্থানৰ দৌছাত ভাৰত ঐক্যবদ্ধ হৈছে#যাত্ৰাৰ১০০দিন”.

একেটা ভিডিও কংগ্ৰেছ নেতা শচীন পাইলটৰ টুইটাৰ একাউণ্টত ২০২২ৰ ১৬ চাৰিখে পোষ্ট কৰা দেখা পালো। তাৰ বিৱৰণিত আছে: “ #ভাৰতজোড়োযাত্ৰা ৰ ১০০ দিনৰ দিনা দৌছাত উপস্থিত হোৱাত ৰাইজৰ সঁহাৰি আৰু সহযোগ উত্সাহজনক!”

তলত কংগ্ৰেছ X হেণ্ডেলৰ মূল ভিডিও আৰু ভাইৰেল ভিডিওটোৰ ৰিজনি দিয়া হ’ল।

২০২২ৰ ডিচেম্বৰত দৌছাত কংগ্ৰেছৰ সমাৰোহ সন্দৰ্ভত জনাৰ বাবে আমি বাতৰি অনুসন্ধান কৰিলো। আমি  ইণ্ডিয়া টিভিটাইমছ অৱ ইণ্ডিয়া  আৰু  ইণ্ডিয়া টুডে ত এই সমাৰোহৰ বাতৰি দেখা পালো। 

এনেদৰেই তথ্যসমূহে প্ৰমাণ কৰে যে কংগ্ৰেছৰ ২০২২ চনৰ ভাৰত জোড়ো যাত্ৰাৰ ভিডিওকেই নাছিকৰ শেহতীযা ভিডিও বুলি শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে।

If you want to fact-check any story, WhatsApp it now on +91 11 7127 9799

    FAKE NEWS BUSTER

    Name

    Email

    Phone

    Picture/video

    Picture/video url

    Description

    Click here for Latest News updates and viral videos on our AI-powered smart news