সত্যতা নিৰূপণ: স২০২৩ৰ মধ্যপ্ৰদেশৰ ত্ৰিৰংগ ওলোতাকৈ থকা কংগ্ৰেছৰ এখন হ’ৰ্ডিঙকেই ভুৱা দাবীৰে প্ৰচাৰ কৰা হৈছে

0 483

কংগ্ৰেছ নেত্ৰী প্ৰিয়ংকা গান্ধী ৱাদ্ৰাৰ বাংগালুৰু ভ্ৰমণৰ পূৰ্বে কংগ্ৰেছে তেওঁৰ এটা ৰেলীৰ সময়ত পতাকাখন ওলোতাকৈ থকাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰি ইণ্টাৰনেটত বহুল প্ৰচাৰ হোৱাৰ লগতে সমালোচনাও হৈছে। ভিডিওটো ফেচবুকত শ্বেয়াৰ কৰি কেপচনত লিখিছে: “এয়া কংগ্ৰেছৰ উদীয়মান নেত্ৰী প্ৰিয়ংকা গান্ধী ৱাদ্ৰাৰ বাংগালুৰু শ্ব’, জাতীয় পতাকাখনৰ সেউজীয়া ফালটো ওপৰলৈ দি  ওলোতাকৈ লগোবা হৈছে।

ওপৰৰ  পোষ্টটোৰ (আৰ্কাইভ)লিংক ইয়াত আছে। 

সত্যতা নিৰূপণ

নিউজ মোবাইলৰ দ্বাৰা এই পোষ্টত কৰা দাবী সন্দৰ্ভত সত্যতা নিৰূপণ কৰা হয় আৰু এই পোষ্টটো ভুৱা বুলি প্ৰতিপন্ন হয়।

ভাইৰেল ভিডিওটোৰ কী ফ্ৰেমৰ ফটো ৰিভাৰ্ছ ইমেজ চাৰ্ছত দিয়াত নিউজ মোবাইল ৰ দলে মধ্য প্ৰদেশৰ পঞ্চায়ত আৰু গ্ৰামোন্নয়ন বিভাগৰ মন্ত্ৰী প্ৰহ্লাদ সিং পেটেলে ২০২৩ৰ ১২ জুনত আপলোড কৰাএটা ফেচবুক পোষ্ট দেখা পালে।

 

ভিডিওটোৰ বৰ্ধিত পৰিসৰত পেটেলে ৰাজ্যিক কংগ্ৰেছৰ হ’ৰ্ডিঙত জাতীয় পতাকা ওলোতাকৈ লগোৱাৰ বাবে সমালোচনা কৰিছে। তেওঁ জবলপুৰক ৰাজ্যখনৰ সাংস্কৃতিক ৰাজধানী হিচাপে প্ৰকাশ কৰি কৈছে যি ঠাইৰ পৰা  টাউন হলত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলনেৰে সত্যাগ্ৰহ আন্দোলন আৰম্ভ হৈছিল  সেই ঠাইত ত্ৰিৰংগৰ এই দুৰ্দশাৰ বাবে কংগ্ৰেছক সমালোচনা কৰে।

আৰু অধিক অনুসন্ধান কৰাত আমি ২০২৩ৰ জুনত  IBC24 আৰু Zee Newsত প্ৰচাৰিত এটা ৱাতৰি লাভ কৰিলো। তাত বিজেপিৰ এজন  নেতাই ত্ৰিৰংগক অপমান কৰাৰ বাবে প্ৰিয়ংকা গান্ধীক সমালোচনা কৰাৰ বাতৰি প্ৰচাৰ হৈছিল।

নয়ী দুনীয়াত প্ৰকাশিত এটা বাতৰিতো এই ফটোখন দেখা  গৈছে। তাৰ বাতৰি অনুসৰি বিজেপি নেতাজনে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাক অপমান কৰাৰ বাবে কংগ্ৰেছ নেতৃত্বৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ দাখিল কৰিছিল।

এই তথ্যই প্ৰমাণ কৰে যে মধ্য প্ৰদেশত ত্ৰিৰংগত অপমান কৰাৰ পুৰণি ঘটনা এটাকেই শেহতীয়া ঘটনাৰ ৰূপ দি সামাজিক মাধ্যমত প্ৰচাৰ কৰা হৈছে।

If you want to fact-check any story, WhatsApp it now on +91 11 7127 9799

    FAKE NEWS BUSTER

    Name

    Email

    Phone

    Picture/video

    Picture/video url

    Description

    Click here for Latest Fact Checked News On NewsMobile WhatsApp Channel